Balkümes

SIKÇA SORULAN SORULAR

YARKA < NEDİR ?..

                                                               YARKA < NEDİR ?..

 

         Salma tavukçuluk / gezen tavuk / özgür tavuk ya da köy yumurtası tavukçuluğu …. Hangi ismi kullanırsanız kullanın tavukçuluk sektörü ülkemizde son yıllarda yoğun ilgi duyulan, şehir hayatından sıkılarak doğal yaşama dönüp sağlıklı bir hayat sürmek isteyen, çok para kazanmak isteyen veya emekli olduktan sonra yeni bir iş kurmak isteyen kişilerin gözdesi olmuş durumdadır. Bu sektörü anlayabilmek için temel kelimelerini bilmek lazım diye düşünerek bu yazımızı kaleme aldık. 

 

         Belki pek çok kişi adını dahi bilmez ama sektörde en fazla telaffuz edilen kelime ‘’YARKA’’ dır. Peki YARKA NEDİR?  Çoğunluğun düşündüğü gibi yarka bir yumurta tavuğu ırkı değildir. Tavukların gelişim süreçlerinden birinin ismidir. Irk ve cins gözetmeksizin tüm tavuklar küçük nüans farklılıklarıyla bu süreçten geçerler. Yumurta tavuklarının, yumurtlama periyoduna başlamadan önceki gelişim sürecinin ismidir YARKA! Yarka tavuklar sağlıklı genç piliçler olarak ta bilinmektedirler.

 

         Bir tavuğa yetişkin diyebilmemiz için en az yirmi haftalık ve yumurtlamaya başlamış yarka olması gerekmektedir. 20 haftalık yarkalar ortalama 1350-1400 gr. arasındadır ve yarkalar 18-20 haftalık iken ilk klavuz yumurtalarını vermeye başlarlar.

 

         Yarkatavuk günümüzde hem ülkemizde hem de dünyada kümes hayvancılığında en çok başarı sağlayan türlerin başında gelmektedir. Özellikle ülkemizde salma tavukçuluk sektöründeki hızlı gelişme bu alanda daha fazla bilinçlenmeye neden olmuştur. Yeterli ve dengeli beslenmenin sağlık için öneminin anlaşılmasıyla, yarka piyasası da her geçen gün büyümekte ve gelişmektedir.

 

         Yarka dönemi, salma tavukçuluk sektörüne giren ya da girecek olan yeni girişimciler ve sektörün içerisinde bulunan üreticiler için ekonomik anlamda tercih edilen bir yatırım şeklidir. Çünkü tavukları civciv şeklinde alıp 18-20 hafta bekleyip köy yumurtası almak yerine yarka tavuğa yatırım yaparak birkaç hafta içerisinde yumurta üretimine ve para kazanmaya başlanabilmektedir.

 

         Tabii ki satın alırken iyi bir yarka seçebilmek çok önemlidir. Çünkü bir tavuğun cinsi ve nasıl büyütülmesi gerektiği önemli bir konudur. Her yarkatavuk sizlerin beklediği başarıyı sağlayamayabilir. İşte bu noktada önemli olan çalışacağınız firmadır. Firmanızı doğru seçmeniz halinde sizlere sunulan rehberlik hizmeti doğrultusunda sağlıklı yarkalar satın alabilir hem sağlıklı beslenir hem de hayal ettiğiniz paraları sıkıntı çekmeden kazanabilirsiniz.

 

         İşletmemizde yumurtacı tavuklardan ATAKS, LOHMAN, PLEYMUT, TİNTED, SUSSEX cinsi yarkasatışı yılın 12 ayı boyunca devam etmekte olup; salma tavukçuluk hakkında sorunsuz bir şekilde hizmet alabilmek için firmamız BALKÜMES ‘e ait telefon numaralarımızdan haftanın 7 günü 08:00/22:00 saatleri arasında ofisimizdeki alanında uzman müşteri temsilcilerimize ulaşarak detaylı bilgiler alabilirsiniz.

 

https://balkumes.com.tr/yarkatavuk-larda-yuksekverim-nasil-saglanir-

 

         BALKÜMES ailesi olarak tüm üretici ve müşterilerimize ballı kazançlar dileriz.

        

 

 

 

 

 

                 

 

 

 

 

 

TAVUK > NEDİR ?.

                                             TAVUK > NEDİR ?.

 

         TAVUK; sülüngiller familyasından gelen ve evcilleştirilebilme özelliğine sahip olan, kuş türleri arasında yer alan bir canlıdır. Kanatlılar grubunda ve sıcakkanlı olarak bilinmektedir. ‘Tavuk nedir? sorusunu özellikle yarkatavuk yetiştiriciliği yapmak isteyen yeni girişimcilerimiz ve müşterilerimiz çok sık sormaktadırlar.

 

         Tavukların yaşam alanları genellikle kümesler ve çiftliklerdir. İnsanların ağırlıklı olarak etinden ve yumurtasından faydalandıkları nadiren de olsa görsellik amacıyla geniş bahçelerde süs ve hobi amaçlı yetiştirdikleri bu hayvanların Güneydoğu Asya ülkelerinden Hindistan ‘da Hint kuşundan geldiğine inanılmakta ve dünyada 24 milyar nüfuslu kuş türü arasında en yoğun görülen kuş türü olduğu bilinmektedir. Tavuk'lar yumurtlama yöntemi ile üremekte ve akciğerleriyle nefes almaktadırlar.

 

        Aslında tavuk yetiştiricileri TAVUK NEDİR? sorusunu sorarken kapalı uçlu soruyor olmalarına rağmen sorunun içeriği açıldığında genellikle tavuk ırkları merak edilmektedir. Tavuk ırkları olarak konuyu değerlendirdiğimizde; farklı coğrafyalarda evrimleşmiş ve bu evrimleşme sonucu hem görünüşleri hem de verimlilikleri değişmiş pek çok tavuk olduğunu görebiliyoruz. Başlangıç olarak tavukları HİBRİT TAVUK ve SAF IRK TAVUK olmak üzere iki kategoride toplayabiliriz.

 

         Hibrit tavuklar genetik olarak yapı bakımından birbirinden farklı ebeveynlerin çiftleştirilmesi sonucunda meydana gelmektedirler. Diğer tavuk ırklarına göre daha verimli ve çevre koşulları ile hastalıklara dayanıklılıkları daha yüksektir. Hibrit tavukların içerisinde yumurtacı hibritler ve etçi hibritler olmak üzere farklı çeşitler bulunmaktadır.

 

         Saf ırk tavuklar da anne ve babadan elde edilmiş olan yavrular ebeveynleriyle aynı özelliklere sahip olmaktadırlar. Verimlilik ve biyolojik yapıları ebeveynleri ile aynı şekildedir. Saf ırklarda bulunan tavuklar hem etleri hem de yumurtaları için kullanılabildiği gibi, et oranı düşük sadece yumurtası için kullanılanlar ya da cüce süs tavukları da bulunmaktadır. 

 

         BALKÜMES firmamız salma yumurta tavukçuluğu / gezen tavuk / doğal köy yumurta tavukçuluğu sektöründe ülke genelinde 1999 yılından bugüne öncü olmanın ve %98 lik müşteri memnuniyetinin verdiği gururla; yılın 12 ayı boyunca yeni girişimci ve müşterilerimize yumurta tavuğu olarak bilinen ve en verimli olan ırklarda YARKATAVUKSATIŞI ile ÇADIRTAVUKKÜMES kurulumları hizmeti sunmaktadır. İşletmemize ait telefon numaralarımızdan 08:00 ile 22:00 arasında bize ulaşarak TAVUKSATIŞI YARKAFİYATLARI & TAVUKFİYATLARI hakkında bilgi edinebilirsiniz.

 

https://balkumes.com.tr/-neden-gezen-tavuk-yumurtasi-

 

BALKÜMES firması olarak tüm üretici ve müşterilerimize hayırlı, bereketli ve bol kazançlar dileriz.

 

 

YARKATAVUK -SATIN ALIRKEN NELERE DİKKAT ETMELİYİZ ?

              YARKATAVUK -SATIN ALIRKEN NELERE DİKKAT ETMELİYİZ ?

 

         Doğal tavukçuluk / salma tavukçuluk / gezen tavuk yapmak istiyorsak öncelikle işe en uygun YARKATAVUK seçerek başlamalıyız.

 

         Yumurtlama verimi yüksek olan tavukların özelliklerini çok iyi bilmek sağlıklı seçim yapmamızı kolaylaştırır. Aynı zamanda bulunduğumuz bölge ve rakım yüksekliği de yarkatavuk seçiminde göz ardı edilmemesi gereken etkenlerdendir.

 

         İyi yumurtlayan bir tavukta ibik parlak kırmızı, elle dokunulduğunda sıcak ve büyük; derileri yumuşak ve esnek olmalıdır. Kloaka- anüs geniş, yumuşak ve nemli; yumurta kemikleri (leğen) arası arası ise minimum iki parmak genişliğinde bulunmalıdır. Yumurta verimi düşük olan yarka ve tavukların tüylerinin dökülmesi ve yenilenmesi ilkbaharda başlayarak oldukça uzun zaman alır. Yüksek verimli olanlarda ise tüy dökülmesi sonbaharda gerçekleşir.

 

         Satın alınacak yarka 1. saf kan olmalı, sizlere söylenen haftalık yaşında ve gramajında bulunmalıdır. Aşı programına uygun olarak aşılarının tamamlanıp- tamamlanmadığı da çok önemlidir.

 

    Salma tavukçuluk için yarka alımı yaparken tavuk gagalarının kesilmemiş olmasına mutlaka dikkat ediniz. Çünkü gagası kesilmiş yarka mera lamadan ve beslenmeden yeterince faydalanamayacağı için doğal olarak yumurta veriminiz düşecektir. 

 

     Tabii ki; bu anlatılanlar sizin elle dokunup gözle görebileceğiniz özelliklerdir. Ancak bunlar dışında en önemlisi yarka tavuk alacağınız firmadır. Firmanın Tarım Bakanlığı Mevzuat ve Denetimlerine uygun üretici olması esastır. YARKA, gerçekten belli işletmelerden alınmalıdır. Çünkü her işletme bu işi yapacak donanıma sahip değildir. Alanda kendini kanıtlamış olan firmalarla çalışılmalıdır. Özellikle ilan sitelerinden verilmiş olan YARKASATIŞI ve YARKAFİYATLARI ilanlarına itibar edilmemelidir.

 

         Sağlıklı salma tavukçuluk yapmak istiyorsanız kurulu kümesiniz olsun ya da olmasın 25 yıldır sektörün içinde ve %98 lik müşteri memnuniyeti bulunan, ofis çalışma sistemini ve müşteri odaklı çalışmayı prensip edinmiş, uzman kadrosu ve tecrübeleriyle sizleri doğru şekilde yönlendirebilecek; bilgi—deneyim ve tecrübelerini sizlere aktarırken aynı zamanda sorunlarınıza çözüm önerileri getirebilecek ve en önemlisi de müşterisinin yanında – ürününün arkasında durabilen firmamızla iletişime geçiniz.

 

     Daha detaylı bilgi için haftanın 7 günü telefon numaralarımızdan 08:00/22:00 saatleri arasında bizlere ulaşarak uzman personelimizden ücretsiz danışmanlık hizmeti alabilir ya da yazı içeriğindeki linklere tıklayarak yarka satışı/tavuksatışı/ yarkatavuk satışı /çadır kümes kurulumları hakkında detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

 

https://balkumes.com.tr/salma-tavukculukta-irk-secimi

 

         BALKÜMES işletmesi olarak tüm üretici ve müşterilerimize hayırlı, bereketli ve bol kazançlar dileriz.

YUMURTACI - TAVUK NASIL SEÇİLİR ?.

                                    YUMURTACI - TAVUK NASIL SEÇİLİR ?.

 

      İnsanların hayatını sağlıklı bir şekilde sürdürmelerinin ilk şartı beslenmedir. Sağlıklı beslenme için tüm besin öğelerinden özellikle hayvansal ürünlerden yeterli ve dengeli miktarda tüketilmesi gerekmektedir. Tüm hayvansal gıdalar gibi yumurta ve tavuk etinin de insanın bedensel ve zihinsel gelişimindeki önemi üzerine bu ürünlere olan talep artmış ve hatta insanlar doğal beslenme konusuna yoğunlaştıkça kendi salma tavukçuluk / gezen tavuk kümeslerini kurmaya başlamışlar ve dolayısıyla yeni bir sektör yeni bir iş alanı hızla gelişerek büyümeye başlamıştır. 

 

     Kümesimiz için yumurtacı tavuk seçerken iyi yumurtlayan tavuk ırklarının özelliklerini ve yaşadığımız bölgenin iklim koşullarını bilmek sağlıklı seçim yapmamızı kolaylaştırır. Üretimi yapılacak kanatlı hayvan ırkının en verimli olanının seçilerek belirlenmesi gerekir. Bunun için de üretimde çekici karakterlerin özelliklerini bilmemiz önemlidir.

 

      Tavuk yetiştiriciliğinde nicel karakterler büyük önem taşımaktadır. Çünkü bunların çoğu tavukçuluk ta asıl ekonomik değeri olan özelliklerdir ve yetiştiricinin amacı bu özellikleri daha da ileriye taşıyarak maksimum verime ulaşabilmektir.

 

    Etlik piliç yetiştiriciliğinde üzerinde en fazla durulan karakterler vücut ağırlığı, büyüme hızı ve yemden yararlanma kabiliyeti iken; yumurta tavukçuluğunda ise yumurta verimi olup bunu yumurta kalitesiyle ilgili özellikler izler.

 

     Kümesimizde başarılı bir ayıklama yapabilmek için yumurtlayan – yumurtlamayan veya az yumurtlayan- çok yumurtlayan yarkatavuk ları ayırt edebilmesi gereklidir.

 

     Yumurtlayan bir tavukta; İBİK iri- düz- pürüzsüz kırmızı ve parlak görünümlü- elle tutulduğunda sıcak, YÜZ parlak kırmızı, DERİ yumuşak ve esnek, KARIN kısmı dolgun ve yumuşak, YUMURTA KEMİKLERİ (pubis) ince- esnek-açılabilir ve arası en az iki parmak genişliğinde, VENT (kloaka- anüs-geri) geniş-canlı- yumuşak ve nemlidir. Ayrıca deri rengi yumurtlama düzeyine paralel olarak açılır. Tüy dökülmesi ise sonbaharda yaşanır.

 

     İyi yumurtlamayan tavuklarda ise; ibikler donuk-sert- büzüşmüş görünüşte, yüz sarımsı, yumurta kemikleri kapalı -sert ve esnekliği azalmış, karın kısmı içe doğru çekilmiş-sert ve kasılmış, derileri ince ve deri altı yağ tabakası toplanmış, ventleri ise dar ve kuru görünümlüdür. Tüy dökümleri ilkbaharda başlar; dökülmesi ve yenilenmesi uzun sürmektedir.

 

      Uzun yıllardır ülkemizde salma tavukçuluk sektöründe lider konumunda bulunan işletmemizde sizler için kendi kümeslerimizde sağlıklı koşullarda uzman ekip ve veterinerler kontrolünde büyütülerek yine uygun özel dizaynlı araçlarımızla kümes kapınıza kadar ülkemizin her noktasına ücretsiz nakliyesi sağlanan yumurta verimi yüksek / yumurtlayan birinci saf kan Ataks yarka satışı, Lohman Brown yarka satışı, Çil Pleymut yarka satışı, Tinted yarka satışı, Sussex yarka satışı ve diğer  yarkatavuksatışı çeşitlerimiz ile çadır kümes kurulumlarımız yılın 12 ayı boyunca devam  etmekte olup tavuksatışıyarka satış fiyatları hakkında haftanın 7 günü 08:00/22:00 saatleri arasında BALIKESİR merkezli ofisi arayarak müşteri temsilcilerimizden bilgi ve ücretsiz danışmanlık hizmeti alabilirsiniz.

 

https://balkumes.com.tr/yarka-tavuklar-neden-yumurtlamaz-

 

     ‘’Ballı Kazanç İçin BALKÜMES Tek Seçim’’ sloganımızla BALKÜMES ailesi olarak tüm üretici ve müşterilerimize sağlıklı seçim sonrasında ballı kazançlar dileriz.

 

 

 

SALMATAVUKÇULUK | NEDİR?

                                           SALMATAVUKÇULUK | NEDİR?

 

 

      Gezen tavukçuluk- özgür tavukçuluk olarak da bilinen ve gittikçe büyüyen sağlıklı bir pazara sahip olan bu sektör; diğer çiftlik sistemleri gibi kafeslerde değil de hayvanların doğada serbest şekilde dolaşması ve doğal yollarla beslenmesi sağlanarak yapılan doğal yumurta üretimine yönelik yarkatavuk yetiştirme şeklidir.

 

       Günümüzde pek çok tavuk işletmesi kafes tavukçuluğunu bırakarak salma tavukçuluk yöntemine geçmeye başlamıştır. Nedeni tavukların kafesi içinde tutulmasının eziyet olarak görülmesi ve doğaya salınarak doğal beslendikleri takdirde yumurtalarının da doğal olması olarak açıklanmaktadır. Ayrıca hem bakımı daha rahattır hem de salma hayvan doğal yumurtası daha fazla talep görmektedir. Salma tavukçuluk olarak adlandırılan bu sistem yalnızca organik kaygılar nedeniyle değil; hayvan hakları açısından da çok daha uygun şartlarda üretim imkânı sunmaktadır.

 

       İnsan sağlığına ve vücuduna pek çok faydası bulunan yumurta özellikle çocukların tüm gelişim alanlarına katkı değeri yüksek ve %100 proteine dönüşebilen bir besin kaynağıdır. Bu açıdan değerlendirildiğinde günümüz teknolojisinde seri üretim sonucu üretilen yumurta ile doğal köy yumurtası arasındaki fark kendiliğinden ortaya çıkmaktadır. Doğal çiftliklerde üretilen köy yumurtası hiçbir kimyasala maruz kalmadan ve tamamen doğal ortamda elde edildiği için salma tavukçuluk günümüzün vazgeçilmez sektörü olarak yerini korumaktadır.

 

     Ataks ve Lohman Brown ırkı salma tavukçuluğun olmazsa olmaz ırklarının başında gelmektedir. Bunların yanı sıra TintedSussex ve Çil Pleymouth da doğal yumurta üreticileri tarafından tercih edilen ırklar arasındadır.

 

     Salma tavukçuluk hakkında daha detaylı bilgi alabilmek için ürün çeşitlerimizi inceleyebilirsiniz. 08:00 & 22:00 arasında müşteri danışmanlarımızdan bilgi alabilirsiniz.

 

https://balkumes.com.tr/salma-yumurta-tavukculugu-nasil-yapilir-

 

        BALKÜMES ailesi olarak tüm üretici ve müşterilerimize hayırlı bereketli ve bol kazançlar dileriz.

 

SALMATAVUKÇULUK / YAPARAK PARA KAZANABİLİR MİYİM ?..

          SALMATAVUKÇULUK / YAPARAK PARA KAZANABİLİR MİYİM ?..

 

 

       Salma tavukçuluk; isminden de anlaşılacağı üzere hayvanların doğada serbest şekilde dolaşarak ve doğal yollarla beslenerek yapılan kapalı ortamlarda tutulmadıkları bir tavukçuluk yöntemidir.

 

      Son yıllarda ülkemizde oldukça talep gören bir sektör ve aynı zamanda bu şekilde yetişen tavukların yumurtası da gittikçe büyüyen bir pazar olarak dikkat çekmektedir.

 

      Gezen tavuk / doğal tavukçuluk olarak ta adlandırılan bu sektörü; sağlık kuruluşları ve sivil toplum örgütlerinin salma tavuk yumurtasının faydalarına dikkat çekmeleri nedeniyle insanlar yoğun olarak talep etmeye başlamışlardır.

 

      Köy ortamında yetiştirilen köy tavuğu ve yumurtalarının doğal yumurta ihtiyacına sayıca cevap verememesi nedeniyle işletmelerin çoğu doğal tavuk ve doğal yumurta üretimine başlamışlardır. Devlet bu işe başlamak isteyenleri desteklemekte ve yeni girişimciler devlet desteği alarak sıfır sermaye ile işlerini kurabilmektedirler.

 

      Günümüz koşullarında artan talep ihtiyacını karşılamak amacıyla çoğu tavuk işletmesi kafes tavukçuluğunu bırakarak salma tavukçuluk yöntemine geçiş yapmıştır. Çünkü salma tavukçuluk bakımı rahat bir yöntemdir ve bireysel girişimciler için ön araştırması detaylı olarak yapılıp sonrasında güvenilir firmaların ürün güvencesi desteği ile doğru koşullarda yapıldığında salma hayvan yumurtası hem hayvanlar kapalı ortamda eziyet görmediğinden hem de yarkatavuk doğal ortamından koparılmadığından yumurta verimi de yüksek ve doğal olacağından daha çok talep görmekte aynı zamanda çok iyi paralar kazandırmaktadır.

 

     Bitmek bilmeyen bir talebin olduğu bu pazarda işinizi tecrübeli danışmanlarla doğru şekilde yaparsanız gerçekten çok iyi paralar kazanabilirsiniz.

 

     Yumurta tavukçuluğu ndan para kazanmak için; 

    Öncelikle tavukların özgürce dolaşabileceği bir araziye sahip olmalı ve sadece ticari amaçlı yumurta tavuğu edinmelisiniz. Salma tavukçuluğu en basit haliyle köy yumurtası üretimi olarak tanımlayabiliriz. Özgür tavukçuluk olarak da isimlendirilen bu yöntem için araziniz planladığınız tavuk sayısına uygun büyüklükte olmalıdır.

 

    Para kazanmak için minimum 1000 adet yarkatavuk ile başlamanızı önerdiğimiz salma tavuk çiftliğinizin kendi koşullarınıza göre maliyetini hesaplayarak işe başlamalısınız.

 

     Yarkatavuk için özellikli ırk seçimi ve ödeyeceğiniz ücreti, yem giderinizi, çiftliğinizin olmazsa olmazlarından olan tünekler-folluklar-yemlikler- suluklar vb. gibi donanım ihtiyaçlarınızın maliyetini, kümesinizin hijyeni- ısı ve aydınlatma koşulları ile maliyetini – pazar payı gibi tüm konuları ince ayrıntıları ile hesap etmeli ve bir plan dahilinde sıralayarak uygulamalısınız. Ekstra giderleriniz için de mini bir bütçe ayırıp üreteceğiniz yumurta başına ne kadar kazanacağınızı ortalama olarak hesaplayarak aylık- yıllık kazancınızı bulabilir ve çiftliğiniz için sermayeyi düştükten sonra ne kadar sürede kâra geçebileceğinizi görebilirsiniz.

 

      Bu sektöre girmek - salma tavukçuluk yaparak doğal yumurta üretmek ve bu üretimden para kazanmak isteyenler için 25 yıldır Türkiye geneli kendi çiftliklerimizde büyütülmüş, sağlıklı- aşıları tamamlanmış ataks- lohman- tinted- pleymutsussex ırkları başta olmak üzere tüm cinslerin 12 ay boyunca tavuksatışıyarkatavuksatışı işletmemizde yapılmaktadır.

 

       Ayrıca gezen tavuk sektörü için A dan Z ye kümes kurulumu, tünel çadır kümes kurulumları, satış öncesi ve satış sonrası ücretsiz danışmanlık hizmeti sağlayan işletmemiz salmatavukçuluk sektörüne yeni giren/ girecek olan tüm yatırımcı ve girişimcilere kaliteli hizmet sunarak müşteri memnuniyeti odaklı kazan- kazan modeli ile çalışmalarını sürdürürken siz değerli müşterilerimize destek olmaya devam etmektedir.

 

      Salma tavukçuluk hakkında daha detaylı bilgi almak için ilgili sayfalarımızı ziyaret edebilirsiniz. Sabah 8:00 ile Akşam 22:00 arasında müşteri danışmanlarımızı arayarak da bilgi alabilirsiniz.

 

https://balkumes.com.tr/yarkatavuk-mu-almaliyim-civciv-mi-almaliyim-

 

        BALKÜMES ailesi olarak tüm üretici ve müşterilerimize hayırlı bereketli ve bol kazançlar dileriz.

SALMA TAVUKÇULUKTA- BAKIM&BESLENME VE / BARINMA NASIL OLMALIDIR?

                SALMA TAVUKÇULUKTA- BAKIM&BESLENME VE / BARINMA

                                            NASIL OLMALIDIR?

 

        Salma tavukçulukta bakım beslenme ve barınma nasıl olmalıdır? sorusuna öncelikle barınma konusunu ele alarak başlayalım. Salmatavukçulukta barınma en önemli hususlardan bir tanesidir.Yarka tavuklarımızın yumurta verimi ve sağlığı açısından, ister prefabrik ister çadır kümes ister ahşap kümes tercih ettiğinizde mutlaka gerekli izolasyon malzemeleri kullanılmalı ve havalandırmalar sağlanmalıdır. İzolasyonda kullanılan ürün terleme, rutubet ve nem yapmamalıdır ki yarka tavuklarımız hastlalıklara ve bronşit’ e maruz kalmasınlar. Barınma demişken bizler BALKÜMES olarak birinci önceliğimiz her ne kadar YARKASATIŞI olsa da yarka tavuklarımızın sağlıklı bir kümeste yaşam sürmeleri için ÇADIRKÜMES kurulumu yapmış olduğumuzu, ÇADIRKÜMESKURULUMU ile ilgili gerekli bilgileri ofisimizde çalışan personellerimizden irtibat telefonlarından iletişime geçerek bilgi alabileceğinizi de belirtmek isteriz.

 

   Salma tavukçulukta bir diğer önemli husus olan bakım ve beslenme ile devam edecek olursak, BALKÜMES olarak biz sizlere saf 1. Kan ve sağlıklı aşıları tam ATAKSYARKASATIŞI yapıyor olmamıza rağmen yarkatavuk’ larda görülen sağlık problemleri ve yumurtlama sorunlarında aklımıza gelen ilk şey bakım ve beslenme hataları olmalıdır. Nedir bu hatalar kısaca bahsetmeye çalışalım; bizler ısrarla arpa-buğday ikilisinden uzak durun diyoruz fakat üretici ve müşterilerimiz yarka tavuklarına arpa-buğday veriyolar sonuç olarak bizleri arayarak ‘benim tavuklarım yumurtlamıyor’ şeklinde dönüşler yapıyorlar. Tekrar belirtelim arpa-buğday yarkatavuklarımızın yumurta kanallarında bir süre sonra yağlanma yapacağından dolayı yumurta verimi düşecek ve zamanla hiç yumurtlamamaya kadar gidecektir. Bu yüzden tavuklarımızdan beklediğimiz performansı görmek için mutlaka yem kullanmamız gerekmektedir.

 

   Bu ve bunun gibi hatalar olarak; kümesin düzenli temizlenmemesi ,havalandırmanın yetersizliği, yarkatavukların kümes içerisinde yeteri kadar hareket alanının olmaması, folluk ve tüneklik eksikliği  şeklinde sayarak çoğaltmamız mümkündür fakat bu sorunları burada sayarak bitiremeyeceğimizden dolayı sizlerde salma tavukçulukta bakım beslenme ve barınma nasıl olmalıdır ile ilgili daha detaylı bilgi almak ister iseniz,

       Ofisimizde bulunan müşteri temsilcilerimizden ve firmamıza ait yıllardır asla değişmeyen ve değişmeyecek olan telefon numaralarımızdan iletişime geçerek;

  YARKASATIŞI,TAVUKSATIŞI,YARKAFİYATLARI,YARKABAKIMI,YARKATAVUKLARDABARINMA,ÇADIRKÜMESKURULUMU, hakkında haftanın 7 günü sabah 8:00 akşam 22:00 arası resmi tatillerde dahil olmak üzere daha fazla bilgi alabilirsiniz. Her zaman söylediğimiz gibi biz BALKÜMES olarak dün buradaydık, bugün buradayız ve ALLAH’ın izni ile yarınca doğru bildiğimizden şaşmayarak ve kendimizden ödün vermeyerek burada olmaya devam edeceğimizi belirterek BALKÜMES ailesi olarak tüm üretici ve müşterilerimize hayırlı bereketli ve bol kazançlar dileriz.

 

https://balkumes.com.tr/tavuklarda-yem-israfi-nasil-engellenir-

 

SALMATAVUKÇULUK - TA KÜMES NASIL OLMALIDIR ?..

                    SALMATAVUKÇULUK - TA KÜMES NASIL OLMALIDIR ?..

 

      Salmatavukçuluk / gezentavuk / doğalköytavuğu yetiştiricileri ve doğal yumurta üreticilerinin en çok merak ettiği ve araştırdığı konuların başında ‘Salma Tavukçulukta Kümes Nasıl Olmalıdır?’ konusu gelmektedir. 

 

         Doğal köy yumurtası üretiminde en önemli konu uygun yer seçimidir. Bunun için genellikle çevrede başka hayvancılık işletmelerinin bulunmadığı ve sağlıklı yetiştiricilik için uygun araziler seçilmelidir. İyi bir kümes hayvanlara uygun bir çevre imkânı oluşturacağından dolayı doğrudan yumurta verimini de etkileyecektir. Aslında yarkatavuk yetiştirilmesi kolay hayvandır. Zaman zaman üretimi ve yetiştirilmesi riskli ve sıkıntılı olmasına rağmen bir o kadar da keyiflidir. Uygun bir kümes binası, uygun kümes donanımları ve etrafı telle çevrili arazi salma tavukçuluk için yeterlidir. Ancak dikkat edilmesi gereken konuların sayısı bir hayli fazladır. Amacımız kalitenin artırılması yönünde olmalıdır. Sektörün her geçen yıl daha hızlı büyüdüğünü ve rakiplerimizin de arttığını düşünürsek, tavuk refahından kaynaklanan kaliteniz geleceğiniz için önemli bir adım olacaktır.

 

      Dikkat edilmesi gereken konuların başında; kümeslerin mümkün olduğunca tarıma uygun olmayan hafif eğimli arazilere kurulması – kümes planlarının bölgenin iklim koşulları düşünülerek yapılması- kümesin hâkim rüzgarların geldiği istikamette olmaması ve yakın çiftliklerden çıkan egzoz fanlarının havasına doğrudan maruz kalmayacak şekilde düşünülerek planlanması gelmektedir.

 

       Kümesler yarka ve tavukların her türlü ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde gerekli uygulamaların yapılmasına imkân verecek tarzda inşa edilmelidir. Salma tavukçuluk yumurta üretimi için kümesinizi birçok farklı yapı malzemesi kullanarak yapabilirsiniz. Betonarme kümes – izolasyonlu çadır kümesprefabrik kümes ya da sandviç panel kümes; hangi yapı malzemesini kullanırsanız kullanın yapacağınız kümes besleyeceğiniz yarkatavuk sayısı ile orantılı olmalı ve bu sayıya göre düzenlenmelidir.

 

    Salma yani gezen tavukçulukta yarkatavukların istedikleri şekilde özgürce gezmeleri ve hareket etmeleri önemlidir. Bu nedenle kümesinizin hem konforlu hem de kontrollü olması amaçlanmalıdır. Kümes kapısı güneye bakmalı, içinin havalandırma ve ışıklandırma sistemleri kusursuzca tamamlanmalı, pencereler cereyan yapmayacak yükseklikte olmalı, kümes zemininde ve duvarlarında çatlaklar olmamalı- nem geçirmemeli- kışın soğuk yazın sıcak geçirmeyecek şekilde çatı dahil ısı ve su izolasyonu yapılmalı, tavan yüksekliği ortalama 2,5 m olmalı, mümkünse zemini betonlanarak üzerine 3-4 parmak kalınlığında iri kıyılmış çam talaşı serilmeli ve 6 ayda bir değiştirilmeli, folluklar 6-7 tavuk için 30x40 cm ebatlarında hazırlanmalı , yeterli miktarda yemlik ve temiz içme suyu sağlayacak suluk sistemi kurulmalı, tüneklerin yüksekliği uygun olmalı, ışık ve güneş almalı, aynı zamanda yarka ve tavuklarınızın stressiz – huzur içerisinde yaşayabilecekleri bir ortam oluşturulmalıdır. Çünkü hayvanlarımız ne kadar huzurlu ise yumurta verimimiz de o kadar yüksek olur.

 

     Ayrıca adından da anlaşılacağı gibi salma tavukçuluk ta yarka tavukların gezeceği arazinin büyüklüğü de önemlidir. Örneğin 1000 adet tavuk için 140 m2 kapalı alan yani kümes binasına ve ortalama 2,5 – 3 dönümlük bir açık alana ihtiyacınız bulunmaktadır. Yetiştirmek istediğiniz yumurta tavuğu sayısını bu verilerle karşılaştırarak alan ihtiyacınızı hesaplayabilirsiniz.

 

     Salma tavukçuluk sektörü ülkemizde son yıllarda dikkat çekmekte ve aynı zamanda ilgili firmaların sayısı da her geçen gün artmaktadır. Yarka ve tavuklarınızı satın alacağınız firmayı doğru bir şekilde seçerek alım işlemleriniz sonrasında da profesyonel destek alabileceğiniz bir firmayla çalışmak her zaman faydalı olacaktır. Doğal ve sağlıklıyarka satın aldığınız müddetçe kümesiniz sizi maddi ve manevi zarara uğratmayacaktır.

 

       BALKÜMES firması olarak siz değerli müşterilerimize satış öncesi ve satış sonrası profesyonel destek sağlarken haftanın 7 günü 08:00/22:00 saatleri arasında işletmemize ait telefon numaralarımızdan bizlere ulaşarak merkez ofisimizdeki alanında uzman arkadaşlarımızdan YARKATAVUKSATIŞI / YARKATAVUKFİYATLARI /TAVUKSATIŞI başta olmak üzere her türlü soru ve sorununuz için ücretsiz danışmanlık hizmeti alabilirsiniz.

 

https://balkumes.com.tr/tavuk-kumesleri-ozellikleri-cadir-kumes-fiyatlari

 

   BALKÜMES ailesi olarak tüm üretici ve müşterilerimize ballı kazançlar dileriz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

SALMA TAVUKÇULUK-TA / YARKATAVUK’LARDA ‘‘GAGA KESİMİ’‘ YAPILMALI MIDIR ?

                      SALMA TAVUKÇULUK-TA / YARKATAVUK’LARDA

                           ‘‘GAGA KESİMİ’‘ YAPILMALI MIDIR ?

 

          BALKÜMES ailesi olarak bu yazımızda sizlere  Salma tavukçulukta yarka tavuklarda gaga kesimi yapılma mıdır ? hakkında sizleri bilgilendirmeye çalışacağız ancak bu soruya yanıt vermeden önce cevap vermemiz gereken bir başka soru  salma tavukçuluk nedir ? olmalıdır ki salma tavukçuluk adından da anladığımız ve bize çağrıştıran ilk şey olarak  doğal gezen yarka tavukların, doğaya salınarak topraktan da faydalanıp, gerekli besinleri vitamin ve mineralleri ‘gagalayarak ‘ doğasından uzaklaştırmadan kendi yaşamını devam ettirmesine denir. Doğasına yakın yaşayan yarka tavuklarda ve doğaya bırakılarak salma usul yetiştirilen yarka tavuklarda gaga kesimi yapılması tamamen salma tavukçuluğa ve yarka tavuk’ ların doğasına aykırı bir harekettir.

 

       Salma tavukçuluktaki amacımız yarka tavuk’ larımızın doğadan maximum derecede faydalanabilmesini sağlamak olduğunu düşünürsek, gagası kesilmiş bir yarka tavuk  toprağı rahatça gagalayamaz, börtü böcek ve toparaktan alacağı besinlere ulaşması zorlaşacağından dolayı bununla doğru orantılı olarak yem tüketimimiz de artacak olduğundan  yarka tavuk -ların gagaları kesilmemelidir.yarka tavuk ların yem tüketiminin arttırmak ve doğadan maximum derece faydalanıp toprağı rahat eşeleyebilmeleri ve yeterli besinleri gerekli vitamin ve mineralleri  karşılayabilmeleri için bizler BALKÜMES olarak  gaga kesimi yapmıyor ve önermiyoruz. Ve şu da unutulmamalıdır ki bizler gaga kesimi yaparak yarka tavuğumuzun vücudundan bir parçaya zarar vermekteyiz. Her ne sebeple olursa olsun hiçbir canlıya ve yarka tavuğumuza bunu yapmaya hakkımızın olmadığının altını çizerek SALMA TAVUKUÇULUK-TA / YARKA TAVUK’LARDA ‘’GAGA KESİMİ’’YAPILMALI MIDIR ?ile ilgili BALKÜMES ailesi olarak sizleri dilimiz döndüğünce ve zamanımız yettiğince  bir nebze bilgilendirmeye çalıştık.

 

       Bu ve benzeri konularda bizlerden daha detaylı ve ayrıntılı bilgi almak ister ve müşterimiz olup BALKÜMES ailesine katılmak ister iseniz, hiçbir zaman değişmeyen ve yıllardır sabit olan BALKÜMES telefon numaralarımızdan haftanın 7 günü sabah 8:00 akşam 22.00 arası resmi tatiller de dahil olmak üzere müşteri temsilcilerimizden YARKASATIŞI, TAVUKSATIŞIYARKAFİYATLARI, YARKABAKIMI, hakkında bilgi alabilirsiniz.

https://balkumes.com.tr/salma-tavukculuk-ta-dikkat-edilecek-noktalar-

    

     BALKÜMES ailesi olarak tüm üretici ve müşterilerimize hayırlı ve bereketli bol kazançlar dileriz.

 

 

 

YARKATAVUK| ÜŞÜR MÜ ?.

                                      YARKATAVUK| ÜŞÜR MÜ ?.

 

       Hayvanlar alemi çevre sıcaklığına uyum konusunda sıcakkanlı ve soğukkanlı olmak üzere iki gruba ayrılır. Soğukkanlı hayvanların vücut ısısı çevre koşullarına göre değişirken; sıcakkanlı hayvan olarak bildiğimiz memeliler ve kanatlıların vücut ısısı ise kendilerince devamlı belirli bir seviyede tutulan ve çevre koşullarına göre değişmeyen bir gerçektir. 

 

      Sıcakkanlı hayvanlar grubunda bulunan yarkatavuk yüksek sıcaklık ya da düşük sıcaklık karşısında ancak belirli bir noktaya kadar koşullara uyum gösterebilir. Bu nedenle yarka ve tavukların vücut sıcaklıklarını daima belirli bir değerde tutmaları gerekir. Yani yaşadıkları ortam uygun çevre sıcaklığı koşullarında olmalıdır.

 

    Tavukçuluk sektöründe, hele salma tavukçuluk- gezen tavuk- doğal köy tavuğu yetiştiricilerinin pek çoğunun dediğine göre YARKATAVUK üşümezmiş!

 

      O kadar bol tüyün arasında bu söylenenin doğru olduğuna inanabiliriz ama tavuklar üşüyebilir, hatta soğuktan donabilirler. Çünkü; ıslah edilerek üstün verimli hale getirilmiş horoz- tavuk- piliç- yarka ve ferik gibi kümes hayvanları yüksek verim özellikleri göstermeye ancak uygun çevre koşullarının ve çevre sıcaklığının sağlanması ve uygun bakım beslenme koşulları ile adaydır.

 

     Dışarıda bulunan yabani tavukların metabolizmaları ile kümes ortamında duran evcil yarkatavukların metabolizmaları aynı değildir. Yabani tavukların ortama sağladıkları uyum onları hayatta tutabilmektedir.

 

       Aslında yarkatavuk bizler gibi sıcak ve soğuğu hissetse de kuru soğuğa oldukça dayanıklıdır. Sağlıklı bir tavuk üşümez, yeter ki rüzgâr almasın ve cereyanda kalmasın. Aslında unutulan, o kadar tüy ve telek içinde hayvanlarımızın ibik ve bacaklarının çıplak olduğudur. Bu çıplak kısımlar ani sıcaklık düşüşlerinde üşüyebilir- donabilir ve tavuğa çok acı verir. Üşüyen ve donmaya başlayan kısım önce kan kaybeder ve rengi soluklaşır. Sonra mavi-kırmızı renge dönüşerek şişer. Hayvanlarımıza soğuktan bir şey olmaz dersek ilk karşılaşacağımız durum budur.

 

     Üşüme ve donma görülen yarka ve tavukları öncelikle ısısı uygun bir ortama alarak donan kısımlarını elinizle ve hatta mümkünse sıvı yağ sürerek ovalayabilir /masaj yapabilirsiniz. Bu uygulamadan sonra kısa sürede iyileştiklerine tanık olursunuz.

 

     Soğuk kış günlerinde ve sıcak yaz günlerinde kümes içinde yarkatavuk için uygun olan çevre koşulları sağlanmazsa verimde ve ürün kalitesinde düşme ve salgın hastalıklar görülebilir. Kümes içi koşulların bozulması halinde hayvanların bağışıklık sistemleri de bozulmaktadır.

 

   BALKÜMES işletmesi olarak kendi kümeslerimizde sağlıklı bir şekilde büyüttüğümüz yarka'lar için talep edildiği takdirde aynı sağlıklı ortamları yeni girişimci ve müşterilerimize ÇADIRTAVUKKÜMES kurarak sağlayabiliyoruz. Daha detaylı bilgi için haftanın 7 günü 08:00 / 22.00 saatleri arasında bizleri arayarak ücretsiz danışmanlık hizmeti alabilirsiniz.

 

https://balkumes.com.tr/kis-aylarinda-yarkatavuk-kumes-isisi-nasil-olmalidir-

 

      BALKÜMES ailesi olarak tüm üretici ve müşterilerimize ballı kazançlar dileriz.

 

 

 

ATAKSYARKA |TAVUKLARDA GÖRÜLEN HASTALIKLAR

                     ATAKSYARKA|TAVUKLARDA GÖRÜLEN HASTALIKLAR

 

     Öncelikle bilmemiz gerekir ki salma yumurta tavukçuluğu nda kaliteli ve besleyici yumurtaya sahip olmak istiyorsak yarka tavuğumuz kesinlikle sağlıklı olmak zorundadır. Yarkatavuk larda sağlıklı olmanın birinci kuralı da aşıdan geçer.

 

   Her canlıda olduğu gibi tavuklarda da gözlemlenen belirli hastalıklar mevcuttur. Bu hastalıkların sebebi kimi zaman bakteri, mantar ve virüsler olsa da aşıları tam ataksyarka larda hastalık belirtileri bakım koşullarına uyulduğu takdirde neredeyse hiç denecek kadar azdır. Bunun yanı sıra her hastalığın sebebi de farklıdır. Tavukların yeterli miktarda beslenmemesi, gerekli kümes dezenfeksiyonlarının yapılmaması, yarkatavuk ların bulunmuş olduğu ortamın yeteri kadar ışıklı ve havalandırmasının yetersiz olmasıyla birlikte cereyanda kalmaları da hastalık sebepleri arasında yer alabilmektedir. Hastalıklardan korunmanın en önemli yolu ise AŞI dır.Her zaman Sağlıklı yumurta sağlıklı tavuk tan geçer diyerek ataks tavuklarda görülen belirli hastalıklardan kısaca  bahsetmeye çalışalım.

 

     KRONİK SOLUNUM HASTALIĞI, bu hastalığın belirtileri tavuklarda nefes almada güçlük çekme ve nefes darlığı olarak gözlemlenebilir. Bu hastalık ölümle sonuçlanmasa da yumurta verimini mutlaka düşürecek ve kümeste bulunan diğer tavuklara da geçecek ve oluşan yeni yavrulara da bulaşacaktır. Kümesimizde yeterli havalandırmayı ve gerekli beslemeleri yaptığımız takdirde tavuklarda görülme oranı azalacaktır.

 

    BEYAZ İSHAL HASTALIĞI, bu hastalık daha çok civcivlerde görülür ve belirtileri hızlı nefes alıp birbirine sokulma ve kantların yere düşmesi olarak gözlemlenebilir. Bulaşıcı ve öldürücü bir hastalık olup korunma yöntemi olarak temizliğe ve dezenfeksiyona titizlikle önem verilmelidir.

 

   KANLI İSHAL HASTALIĞI, bu hastalığı taşıyan tavuk larda halsizlik, tüylerde kabarma ve dışkıda kan gözlemlenir sebebi ise bağırsaklarda bulunan parazitlerdir. Hastalığın yayılmaması ve diğer tavuklara bulaşmaması için ilaç tedavisi uygulamak şarttır.

 

  YALANCI VEBA HASTALIĞI, dünya genelinde tavuklarda en çok görülen hastalıklardan bir tanesi olup bu hastalığı taşıyan tavuklar adeta felçli gibi olup yem tüketemezler, bu hastalığa yakalanan tavuk lar genellikle ölür ve tek çözümü aşıdır.

 

      Yılların vermiş olduğu bilgi birikim ve tecrübeler ile BALIKESİRYARKA olarak çıkmış olduğumuz yolumuza BALKÜMES| YARKA SATIŞI- TAVUK SATIŞI | TAVUK ÇADIRI KÜMES KURULUMU olarak devam eden BALLI KAZANCIN TEK ADRESİ BALKÜMES tavukçuluk olarak sizlere ATAKS YARKALARDA GÖRÜLEN HASTALIKLAR ile ilgili kısaca bilgi vermeye çalıştık.

     Sizler de bu ve bunun gibi konular hakkında bilgi edinmek isterseniz haftanın 7 günü ofisimizde bulunan personellerimizi sabah 08.00 ile akşam 22:00 arasında iletişim numaralarımızdan arayarak gerekli danışmanlık hizmetini ücretsiz olarak alabilirsiniz.

 

     BALKÜMES  firmamızdan sipariş verip BALKÜMES ailemize katılabilirsiniz.

Yazımızı okuyan tüm üretici ve müşterilerimize hayırlı bereketli ve bol kazançlar dileriz.

 https://balkumes.com.tr/kurumsal

 

TAVUKLAR | NEDEN GAGALAMA YAPAR ...

                                            TAVUKLAR | NEDEN GAGALAR ?..

 

        Gagalama, tavuklara özgü bir davranış olup doğal sosyal davranım olarak değerlendirilir. YARKATAVUK ‘yem yeme, su içme, dünyaya gelirken yumurta kabuğunu kırma, diğer hayvanları tanıma ve çiftleşme, en önemlisi de kendine alan sağlama için gagalama davranışını fonksiyonel olarak kullanırlar. 

 

     Salmatavukçuluk/ gezentavuk / doğal köyyumurtatavukçuluğu sektörlerinde gagalama davranışı kafes tavukçuluğuna oranla daha azdır. Çünkü gezen tavuklarda gagalama düzeni net olarak kurulur. Genç yarkalarda gagalama oranı yetişkinlerden daha fazladır.

 

    Gagalama davranışı; tavuk başına düşen kümes alanı ve serbest dolaşım alanı, hayvan sayısı, yarkatavuk başına düşen yemlik ve suluk sayısı, kümesteki horoz sayısı ve kümesimize eklenen yeni hayvan sayısı vb. faktörlerden etkilenmektedir.

 

   Tavukçuluk sektöründe bulunan çoğu girişimci ve üreticimiz bilir ki; tavuklar arasına bir horoz koymak kümesimizin sükuneti için gereklidir. Horoz aynı zamanda gagalama oranını da azaltmaktadır. Kümeslerimizde horoz bulunmadığı takdirde gagalama %70 oranında artmaktadır.

 

     Gagalama düzeninin kısa sürede sağlanabilmesi için, kümes değişikliği ya da farklı gruplardan yarka tavuklarla yeni grup oluşturma mutlaka yumurtlama öncesi hatta ilk klavuz görülmeden önce yapılmalıdır. Eğer iki grup birleştirilecekse her gruptan eşit sayıda yarkatavuk alınmalıdır. Çünkü; tavuklar vücutlarının duruşu ve boyunlarının vücuda belirli bir açı şeklinde bulunmasından dolayı vücutları etrafında kendilerine özgü bir alan oluştururlar ve bu alana başka bir tavuğun girmesine asla müsaade etmezler. Tavuk başına düşen kümes ya da serbest dolanım alanı yetersiz olduğunda yani tavuğun doğal temel ihtiyaçlarını karşılayamayacak düzeyde ya da doğal sosyal davranımları ile refah davranışları için yetersiz kaldığında ortamda kavga ve yaralanma olasılığı artar. Bu şekilde kaçma yeteneği sınırlandırılan tavuklarda korku ve panik başlar ki; bu durum da hayvanı bunaltarak gagalama oranını artırır. Alanda hayvanlar için yeterli sayıda yemlik ve suluk bulundurulmasına özen gösterilmelidir. Kümese yeni YARKATAVUK ekleme ve çıkarma düzende bozulmalara neden olacağından grup yerleştirmelerinde yeni hayvanlar serbest bırakılarak kendilerinin yerleşmesine olanak tanınmalıdır.

 

      Gagalama davranışı doğal ve belirli durumlarda ihtiyaç olarak kullanılan bir davranım olmasına rağmen yukarıda açıklandığı şekilde yetersizlik ya da olumsuzluk durumlarında savunma ve saldırı amaçlı olarak da kullanılmaktadır. Bu durumu azaltmak ya da artmasına izin vermek sadece bizlerin elinde olan bir durum olarak bilinmelidir.

 

      BALKÜMES firması olarak yılın 12 ayı boyunca YARKATAVUKSATIŞI ve  ÇADIRTAVUKKÜMESİ kurulumlarımı mevcut olup; 'tavuksatışı' 'yarkasatışı ile 'yarkafiyatları' konusunda 08:00/ 22:00 saatleri arasında işletme telefonlarımızdan bizlere ulaşabilirsiniz.

 

https://balkumes.com.tr/yarka-tavuklarda-tuycekimi-

 

      BALKÜMES ailesi olarak tüm üretici ve müşterilerimize hayırlı, bereketli ve bol kazançlar dileriz.

YARKATAVUKLAR| YUMURTALARINI NEDEN YER ?

                       YARKATAVUKLAR YUMURTALARINI NEDEN YER ?

 

      Bu yazımızda BALKÜMES olarak yarka tavuklar yumurtalarını neden yer konusuna kısaca değinip siz üretici ve müşterilerimize dilimizin döndüğünce anlatmaya çalışacağız.

 

     Yarka tavuklar yumurtalarını neden yer sorunun başlıca cevabı sizin de düşünebildiğiniz üzere gıda yetersizliğinden kaynaklanmaktadır. Bunun yanı sıra bizler tüm müşterilerimize ve müşteri adaylarımıza ısrarla arpa-buğdaydan uzak durun diyoruz… peki neden ? arpa-buğday ın yarka tavuk’ ların yumurtalarını yemelerinde ne gibi etkisi olabilir ? diye düşündüğünüzü tahmin edebiliyoruz. Kısaca açıklamaya çalışalım. Bizler arpa- buğday ile beslediğimiz  tavuklarımızın %100 doğal beslendiğine inanırız ve tavuklarımıza vermekten hiç sakınmayız fakat arpa-buğday yarka tavuğumuza kuru ekmek vermekle eş değerdir hatta ekmeğin içerisinde tuz bulunurken arpa-buğday da tuz da bulunmaz. Yani yarka tavuklarımız yeteri kadar besin  mineral ve vitamin alamadığından zamanla gıda yetersizliğinden dolayı yarka tavuklarımızda önce tüy çekimi daha sonra yumurta yeme ve ardından birbirilerini gaglayarak ölümlere kadar ilerleyecektir.

 

      Peki yem verdiğimizde yarka  tavuklarımız doğal yetiştirmeden uzaklaşmıyor mu dediğinizi duyar gibiyim. Burada da arpa-buğdayın yetiştirilmesinde kullanılan suni gübre ile, yem rasyonumuz da bulunun kuru soya, yağlı soya ve mısırın yetiştirilmesinde de aynı su ni gübre kullanıldığını ele alırsak doğallık bakımından aralarında  bir fark bulunmamaktadır .Özetleyecek olursak yarka tavuklarımızın yumurtalarını yemesini istemiyor isek arpa-buğday ikilisinden uzak durmamız gerekmektedir.

 

      Bizler BALKÜMES ailesi olarak yarka tavuklar yumurtalarını neden yer konusu hakkında siz üretici ve müşterilerimizi kısaca bilgilendirmeye çalıştık. Daha ayrıntılı ve detaylı olarak YARKASATIŞI,TAVUKSATIŞI,YARKAFİYATLARI, YARKABAKIMI , ile ilgili bilgi almak ister iseniz BALKÜMES firmamıza ait telefon numaralarımızdan haftanın 7 günü sabah 8:00 akşam 22:00 arası resmi tatillerde dahil olmak üzere bizi arayabilirsiniz.

 

https://balkumes.com.tr/yarka-tavuklarda-tuycekimi-

 

       BALKÜMES ailesi olarak tüm üretici ve müşterilerimize hayırlı bereketli ve bol kazançlar dileriz.

YUMURTA SARISI - NASIL KOYULAŞTIRILIR ?..

                                  YUMURTA SARISI - NASIL KOYULAŞTIRILIR ?..

 

         Yumurta saf ve zengin protein kaynağıdır. Aynı zamanda tavuk gibi metabolizma açısından çok üstün bir hayvanı oluşturacak bileşimi de bünyesinde barındırır. Dahası da, yumurta sarısı vücutta hem besin kaynağı hem de biyolojik etkileri olan maddeler açısından çok zengindir. Özellikle büyüme çağında olan çocuklar, yaşlılar, sporcular, ergenlik dönemindekiler ve bebekler için yumurtanın bir besin maddesi olarak önceliği bulunmaktadır. Dolayısıyla da kullanılacak yumurta mutlaka kaliteli olmalıdır. 

 

      Yumurtaya ilişkin tüketici beklentilerinin çoğu tazelikle ilgilidir, oysa yumurtanın doğal olup olmadığı tazeliğinden farklı bir kavramdır. Kalite; yumurtanın büyüklüğü ve tazeliği dışında içinin doğallığına işaret etmektedir.

 

        ‘Doğal köy yumurtası’’ koyu sarılı olur düşüncesi aslında geçersizdir. Yumurtanın sarısının koyuluk derecesini oluşturan maddeler doğanın o dönemdeki renk durumuyla ilişkilidir. Örneğin sonbahar mevsimi sonunda ve kış mevsimi süresince doğanın renkleri solar, dolayısıyla yumurta sarısının rengi de açılır. Ama yaz mevsimi geldiğinde yumurta sarısının koyulaşmasına neden olan sarı pigmentleri içerisinde bulunduran sarı-kırmızı renkli besinlerle yarkatavuk beslenirse yumurta sarısının rengi de koyulaşacaktır. Yani tavuk yumurta sarısını koyulaştıracak maddeleri- besinleri doğal yollarla almalıdır.

 

        Tüketiciler doğal köy yumurtası algısı yarattığı için yumurta sarısı renginin koyu kayısı olmasını tercih etmektedirler. Doğal üreticilerde bu talebi doğal yollardan yumurta sarısının rengini koyulaştıracak yonca – domates- havuç- kadife çiçeği – kırmızıbiber vb. gibi besinleri tavukların beslenmesinde kullanarak sağlamaktadırlar. Hatta yoncayı kurutarak kış mevsiminde de kullanmaktadırlar.

 

        Yumurta üretim çiftliklerinin çoğunda yumurta sarısının rengini koyulaştırmak için katkı maddeleri ve yapay- sentetik maddelerinkullanıldığını duyuyoruz ya da okuyoruz. Oysaki yapay olarak yumurta sarısının koyulaştırılmasında kullanılan tüm maddeler kansorejen doku ihtiva ettiğinden bu şekilde yediğimiz yumurtanın vücudumuza faydasından çok zararı dokunacaktır.

 

       Salmatavukçuluk yapan tüm üretici ve müşterilerimizin arazilerinin bir kısmına yonca ekimi yapmaları önemlidir. Çünkü yarkatavuk için yonca, hem keyifle yediği hem de yumurta sarısının rengi ile yumurta kalitesini olumlu etkileyen bir besindir.

 

   İşletmemizde yılın 12 ayı boyunca sağlıklı ve aşı programı tamamlanmış yarkatavuksatışı ile çadırtavukkümesi kurulumları yapılmakta olup; haftanın 7 günü 08:00 /22:00 saatleri arasında merkez ofisimizde bulunan alanında uzman müşteri temsilcilerimize ulaşarak ücretsiz danışmanlık hizmeti alabilirsiniz. Siparişleriniz özel dizaynlı araçlarımızla Türkiye ‘nin her bölgesine kümes kapınıza kadar ücretsiz nakliye ile sağlanmakta olup; işletmemizden 500 adet ve üzeri yarka satın alan müşterilerimize talepleri doğrultusunda yumurta pazarı konusunda destek sağlanmaktadır. TAVUKSATIŞI,YARKASATIŞFİYATLARI mızı öğrenmek için bizi hemen arayabilirsiniz.

 https://balkumes.com.tr/ciftsarili-yumurta-veren-tavuk-irklari-

 

      BALKÜMES ailesi olarak tüm üretici ve müşterilerimize ballı kazançlar dileriz.

 

 

SÜS TAVUKLARI (NEDİR) ÖZELLİKLERİ

SÜS TAVUKLARI

 

      BALKÜMES , BALIKESİR YARKASATIŞI / TAVUKSATIŞI olarak bu yazımızda sizlere tüm tavukçuların ilgisini çeken ve merak uyandıran SÜS TAVUKLARI hakkında kısaca bilgiler vermeye çalışacağımızı belirterek keyifli okumalar dileriz.

 

    BEÇ TAVUĞU : Aslen Afrika menşeili olan beç tavukları güzel görüntüsünün yanı sıra etinden de faydalanılabilen bir ırk olarak karşımıza çıkmaktadır. Yapı olarak başında ve boyun kısmında kırmızı tüyler, tüylerinde ise koyu boz renklerde benekler bulunmaktadır. Bec tavuğu nun en önemli ve dikkat çekici özelliklerinden bir tanesi gagasından sarkan mavi- kırmızı deri parçasının sallanmasıdır. Ortalama yetişkin bir bec tavuğu 1200-1500 gram ağırlığında olup ortalama yaşam ömrü 12 yıldır. Bec tavuğunun kuluçka süresi 28 gündür ve nisan - mayıs aylarında yumurtaya girmektedirler.

 

   RAHİBE FİZAN TAVUĞU : Baş bölümlerinin tepelerinde bulunan şapka görüntüsüyle tüm süs tavukçularının dikkatini çeken rahibe fizan tavukları son zamanların en popüler süs tavukları nın başında gelmektedir. Rahibe fizan tavukları küçük ve orta boy olmak üzere iki türden oluşmaktadır. Yılda ortalama 130-180 yumurta veren rahibe fizan tavuklarının yumurta rengi beyazdır. Yetişkin erkek bir rahibe fizan tavuğu 1000-1700 gram ortalamasındayken dişi bir rahibe fizan tavuğu 900-1200 gram ortalamasındadır. Bazı türlerinde  gaganın alt kısmında sakal denilen tüyler bulunabilmektedir.

 

      ZİBRİT TAVUK : Ana vatanı İngiltere olan zibrit tavuklar minyatür süs tavukları grubuna girmektedir. Görüntü itibariyle kuyrukları yukarı kalkık göğüs bölgesi öne doğru çıkıntıldır. Zibrit tavukların gagaları çok sivri olup bir ok gibidir. Vücutları danteli andıran tüylerle kaplıdır. Zibrit tavukların paçaları bulunmazken ibikleri de gül şeklini andırmaktadır. Kuluçka süreleri 21 gün olup en verimli yumurta dönemleri ilk bahar ve yaz aylarıdır. Yumurta rengi kremdir. Dişi bir zibrit tavuk 600 gram iken erkek bir zibrit tavuk ortalama 700 gramdır.

 

    *BALIKESİR YARKA , BALKÜMES İşletmemizde süs tavuğu satışı bulunmamaktadır.*

 

        Bizler  BALIKESİR TAVUKSATIŞI / YARKASATIŞI’ nın tek adresi BALKÜMES olarak süs tavukçuluğuna da meraklı olan salma tavukçuluk ile ilgilenen tüm üretici ve müşterilerimiz için en çok tercih edilen ve sorulan üç ırkı sizler için kaleme aldık.

 

        Salma tavukçuluk ve yarkasatışı, tavuksatışı ‘na dair daha detaylı ve ayrıntılı bilgi almak isterseniz, BALKÜMESYARKATAVUKCULUK firmamızı haftanın 7 günü sabah 8:00- 22:00 saatleri arasında arayarak ofisimizde bulunan yeterli bilgi ve donanıma sahip personellerimizden ücretsiz danışmanlık hizmeti alabilir ve sipariş verebilirsiniz. BALLI KAZANÇ İÇİN BALKÜMES TEK SEÇİM sloganımızı vurgulayarak sağlıklı ve aşıları tam YARKA lara sahip olmak isteyen tüm üretici ve müşterilerimizin bizler ile iletişime geçmesini bekler hayırlı bol ve bereketli kazançlar dileriz.

 

BİZİ TANIMAK İÇİN   TIKLAYINIZ.

SUSSEX (SUSEKS) YARKATAVUK YETİŞTİRİCİLİĞİ (BİLGİ)

                         SUSSEX (SUSEKS)  YARKATAVUK YETİŞTİRİCİLİĞİ

 

      BALKÜMES ailesi olarak bu yazımızı sizlere Sussex (suseks) yarka tavuk yetiştiriciliği ile ilgili kısaca bilgi vermek için siz üretici ve müşterilerimize sunuyoruz.

 

      Sussex (suseks) yarka tavuk ların asıl anavatanı Roma olup kökeni ise İngiltere’dir. Görüntüsüyle de ilgi uyandıran Sussex (suseks) yarka tavuk lar süs tavukçuluğunda da tercih edilmektedir.

 

    Yetişkin bir Sussex (suseks) ortalama 3 kg ağırlığında iken Sussexhoroz u ise yaklaşık 4 KG’dir.

 

     Sussex (suseks) yarkatavuk ların salma tavukçuluk ta diğer yarka tavuk ırklarına göre çok fazla tercih edilmemesinin en önemli özelliklerinden biri yem tüketiminin diğer ırklara göre daha fazla olmasıdır. Salma tavukçuluk ta kullanılmak üzere bakılmak istendiği takdirde ortalama yumurta verimi yıllık 250 adet tir.

 

    Bizler BALKÜMES ailesi olarak 1999 yılından  bu yana BALIKESİR YARKASATIŞI adı ile yola çıktığımız ve tüm Türkiye geneli toptan satış yaptığımızı belirterek bunun yanı sıra ÇADIRKÜMESKURULUMU, da yaparak bizden yarka tavuk almak isteyen müşterilerimizin barınma ihtiyacını da karşılamaktayız. Diğer Yarka tavuklarımız ve merak ettiğiniz tüm bilgiler için balkumescadir web siteimizi  de ziyaret ederek daha geniş ve kapsamlı bilgilere erişim sağlayabilirsiniz. BALKÜMES ailesinin bir parçası olmak ve müşterimiz olmak isterseniz haftanın 7 günü ofisimizde bulunan personellerimiz ile sabah 8:00 akşam 22:00 arası   firmamıza ait telefon numaralarımızdan resmi tatillerde dahi irtibata geçerek daha kapsamlı olarak YARKASATIŞI,TAVUKSATIŞI,YARKAFİYATLARI,ATAKSYARKA,TAVUKÇULUK, hakkında bilgi alabilirsiniz.

 

     BALKÜMES ailesi  olarak bizleri bu işi merdiven altı üretim adıyla tabir ettiğimiz diğer sözde firmalardan ayıran en belirgin farkımızın Türkiye ‘de TAVUKÇULUK  YARKASATIŞI sektöründe prim usulü ile değil  kurumsal olarak ofis odaklı ilk ve tek firma olduğumuzu  belirterek sizleri BALIKESİR merkezde bulunan ofisimizde de ağırlayabileceğimizin altını çizerek 1999 dan bu yana burada olduğumuzu ve Allah’ın izni ile olmaya da devam edeceğimizi belirtir; tüm üretici ve müşterilerimize hayırlı bereketli ve bol kazançlar dileriz.

 

 https://balkumes.com.tr/sussex

Müşteri Yorumları
Daha iyi hizmet verebilmek için yorumlarınızı önemsiyoruz.
tavuk fiyatlarını göremiyorum tavuk işine ...
melek duran
fiyatı nedir toplu ...
mustafa çeltük
500 atak-s tavuk fiyatını (yumurtlama süresi gelmiş ), 150 m2 sandiviç panel (pollüretan) prafabrik tavuk kümesi tamamen ...
BURCİN KACAR
Merhabalar, ben bir köy tavuğu yetiştiricisiyim. Küçük çaplı bir kümesim var ve yumurta işine ağırlık vermek istiyorum. ...
Erhan KILIÇ
70 yarka ataks tavuğun var 70 mare yerim var 200 tavuk almak istiyorum.tavuklarım yumurtayı azalttı yardımcı olurmusunuz.tel5415913600 ...
Mehmet güven
Balkümes’ten 1000 adet yarka 1 hafta içerisinde teslim ettiler. Nezaman arasam mutlaka birilerini buluyorum. İyiki varsınız... ...
HALUK TAN
sitenizi çok beğendim.kırklareliye ...
Ekrem ŞEN
Selam hocam ben sizi yaklasik biryildir takip edyorum yazilarinizi okuyorum saglam çalişyorsunuz ben yurdişindayim yakinda gelecem 100 ...
Serdal yigit
selam sizin web sayfanizi inceledim okudum hibe desdekli kredilerin alinabilinecegini yazmissiniz. Bu hibe desdekli kredi nasil aliniyor ...
Ahmet Hanci
Ankara iline 5 adet ...
Aşkın Aydın
İyi Günler.Öncelikle sanırım mail adresinizde(hata mesajı veriyor) ve mesaj bölümümüzde (mesaj gonderilmiyor)problem var. Ben Trabzondan yazıyorum. Köyümüzde ...
Rüstem BAY
emekli makine mühendisiyim. Antalya Altınyakada, 20 dönüm bahçem var. fidan dikili. gezen yumurta tavuk iş yapmak istiyorum ...
Cemil BİLEK
İyi günler prefabrik kümes fiyatı ne ...
Birgül cam
500 adet ataks yarka aldım. Aradan 1 ay geçti 3 tanesi telef oldu. Bunu bildirdim ve hemen ...
Melek Subaşı
1000 tavuk alacağım Fiat ...
İbrahim
500 tavukluk bir kümes yapmak ...
ABDULLAH TAVŞANLI
Mrb lar ben atak s salma tavugu yetistirmek istiyorum ve bu ise 1000 adet atak s salma ...
Hasan ozturk
400 tane yarka alsak ...
Hasan
Çok iyi bir firma. Yıllardır tavukçuluk yaparım sizler kadar ince düşünen başka bir firma daha tanımadım. ...
Ekrem ŞEN
19 haftalık beşyüz lohman ve1000adet ataks ...
nuri doğan sapcı
Balkümes’ten Yarka aldık, istediğimiz sayıda yarkayı zamanında teslim ...
MUHİTTİN TÜRK
Selamun Aleyküm hayırlı çalışmalar sitenizden en ...
İSMET KURTTEKİN
Merhaba bizde inşallah ankara yenikentte böyle bir çiftik kuracağız girişimleri yapıyoruz sizlerle irtibata gecezez inşallah yakın zamanda ...
Adem celen
Sayın üreticiler yer olarak 6 dönüm zeytinligim var ve yer müsait bazı sevenlerden dolayı 500 tavuk ala ...
Sadettin peynirci
İyi günler, Sitenizi inceledim ve sizi biraz yakından tanıma fırsatı buldum, açıkçası tatmin edici tanıtımınız ve açıklamaları ...
Feyzullah
Merhaba. Ben bu firmaya internet den arayarak ulaştım. Akçay Zeytinli de bulunan bahcemde yumurta tavuğu beslemek istiyordum. ...
Kubilay Kanık
selamlar, 1500 salma tavuk olarak yumurta satmayı planmaktayım. Atak-s Tavuk Irkı ve Australop Tavuk Irkı konusunda kararsız ...
rüzgar
250 adet tavuk siparişi vermiştim söz verdikleri günden 3 gün önce teslim edildi.Herhangi bir sorunumda yardımcı olacaklarına ...
RAMAZAN BİLGİÇ
Cıkma tavuk fiyatı 553 ...
Ahmet
Merhaba iyi günler, Biz bir firmadan 400 adet ataks tavuk aldık. Ama vakti çoktan gelmesine rağmen ortalama ...
Hasan Binbuğa
Merhaba, Gümüşhane ilinde yapmak istiyorum. Önce tavukların bakımı için kümes. Gümüşhane iline çalışıyor musunuz ? Daha sonra ...
Dursun Ogün Yıldız
Herkese hayırlı kazançlar ilk başlangıç olacak tavuk isi ufak tefek yaptım büyütmek istiyorum isi sorum şu olacak ...
Mehmet çelik
Iyi günler.12×6 metre çadırınız var.5 dönüm yere kurulumu bu hafta gerceklestiricez.400 ataks yarka yada tavuk alıp amatörce ...
Ilhan ataman
Asturolop tavuk almak ...
Özgür özdemir
Atamaların fiyatını öğrenebilir ...
İbrahim çavaş
Oncelikle hayırlı bayramlar kardes ben hakkarıde uzman cavusum bu işi yapmayı dusunuyorum onun için 40 dolumluk bir ...
Mehmet kanmaz
satınalmak istiyorum ...
cuma kanşıray
Fiyatlar nakadar ...
Omer
Yeni baslayacagım bu işe bilgi almak istiyorum 1000 tavuk ve cadır ama elektırik ve su yok elektriği ...
Hidayet Turan
Balkümesten 3 gün önce sipariş verdiğim siyah ataks yarkalarımı teslim aldım.Söz verilen tarihte ürünlerim elime ulaştı harikasınız.İlginiz ...
ibrahim
YORUM YAP
TÜMÜNÜ GÖR
BİZİ SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN
/balkumes
/balkumes
/balkumes
İLETİŞİM BİLGİLERİ
Balıkesir Yarka Numune Ve İdari Merkezi Büyükakçaalan Mahallesi, Dursunbey/Balıkesir, Türkiye
0(534) 296-0363 0(542) 390-5912
info@balkumes.com
© 2018 Balkümes